تکنیک ماهیگیری با پشه

سه شنبه, 09 آذر 1389 ساعت 01:41 |
(11 نظر)

 

 

روش‌های اصلی ماهیگیری با پشه خشک ( DRYFLY )

 

 

 

ماهیگیری با پشه خشک (Dryfly) متداولترین و محبوبترین روش صد ماهی قزل‌آلا با پشه است. محبوبیت آن ناشی از این است که تقریباً صد در صد قابل روئیت است. ماهیگیر مراقب پشه روی آب است و می‌بینید که ماهی آنرا می‌بلعد. این روش سرگرم کننده‌ای برای گرفتن قزل‌آلاست.

ماهیگیری با پشه خشک، ماهیگیری با پشه‌ای است که روی سطح آب شناور است. این روش هم چنین نوعی مبارزه طلبی هم هست و در عین حال آسانتر از روش ماهیگیری با پشه تر (Wetfly) می‌باشد. ماهیگیری با پشه خشک نسبت به ماهیگیری با پشته‌تر که سه بعدی است، یک بازی دو بعدی است. اما ماهیگیری با پشته‌تر به آن درجه مهارت در پرتاب قلاب که پشه خشک مستلزم آن است نیازی ندارد و بنابراین بسیاری از افراد در ابتدای ماهیگیری را با پشه تر شروع می‌نمایند.

 

ماهیگیران پشه خشک در زمانی که ماهی‌ها در حال جهیدن بالای آب باشند از یک روش اصلی ماهیگیری با پشه خشک استفاده می‌نمایند. در هر دو حالت ماهیگیر به طرف یک هدف مشخص، ماهی بالا نجهید، ماهیگیر می‌بایستی آب را مطالعه نماید تا از سرعت، عمق و هویت کلی آن، تعیین کند که ماهی‌ها کجا هستند. او صرفاً ‌به طرف ماهی های بالا جهنده، قلاب نمی‌اندازد بلکه لکه‌هایی که ماهی ممکن است آنجا باشد هم شامل این امر می‌شوند. او آب را ماهیگیری می‌کند.

 

 

روش عمل اصلی ماهیگیری با پشه خشک در برگیرنده مطالب زیر است:

 

۱- پشه مناسبی انتخاب نمائید.

۲- هدفی را در نظر بگیرید.

۳- پشه را ۱ متر بالاتر از هدف در جریان آب پرتاب نمائید.

۴- بگذارید پشه در پایین جریان روی هدف شناور شود.

 

به قدم دوم رسیدیم، بنابراین بگذارید نگاهی به عقب بیندازیم و مورد انتخاب پشه صحبت نمائیم. اگر ماهی‌ها در حال جهش هستند شما می‌بایستی تعیین کنید چه دارند می‌خورند. بینی خود را در پایین نزدیک آب ببرید. خوب نگاه کنید و سعی کنید یک نمونه از حشره یا حشراتی که بر روی سطح آب شناورند را ببینید. یک تور کوچک آکواریوم اینکار را آسان می‌کند. از جعبه خود یک پشه که اندازه، شکل و رنگ آن (به اندازه کافی) شبیه آن است  انتخاب نمائید و آن را بر سر لیدر ببندید.

اگر ماهی‌ها در حال جهش نیستند و شما کماکان می‌خواهید با پشه خشک ماهیگیری کنید، دو انتخاب اصلی پیش رو دارید. می‌توانید از یک پشه عمومی جالب (پشه‌ای که با هیچ حشره ویژه‌ای شباهت ندارد اما ماهی را فریب می‌دهد یک Humpy یا Royal Wulff یا Adams استفاده کنید و یا اینکه پشه‌ای را انتخاب کنید که شبیه نوعی غذای سطح آب است و ماهی به تازگی از آن تغذیه کرده است.

 

نوع دوم نیاز به تجربه‌های قبلی در جریان آب و یا راهنمایی یک ماهیگیر دیگر دارد. در طول ماه‌های مرداد و شهریور، مثلاً ملخ نمونه خوبی برای کار در هر محلی می‌باشد. در قدم سوم، قلاب را طوری پرتاب می‌نمایید که پشه اول در جایی فرود آید که بتواند در جهت سر ماهی غوطه‌ور شود.

 

 

قدم چهارم، مبین این مطلب است که پشه هنگامیکه در آب است می‌بایستی همانند یک حشره طبیعی عمل نماید. معمولاً این مطلب بدین معنی است که پشه باید در پایین مسیر آب به همراه جریان به راحتی شناور باشد انگار که به نخ نچسبیده است. از آنجایی که پشه شما به لیدر بسته شده است،‌ عمل جریان آب بر روی نخ باعث لغزش غیرطبیعی پشه بر روی جریان آب می‌شود و ایجاد «اصطکاک» ماهیگیران این رشته، بیشتر زمان خود را صرف از بین بردن این اصطکاک (Drag) و ترمز می‌نمایند.

 

 

 

پشه مصنوعی ترمز کننده خطی بر روی آب ایجاد می‌نماید که معمولاً برای ماهی غیر عادی است.

 

 

اصطکاک و چگونگی جلوگیری از آن

دو نوی اصطکاک وجود دارد. اصطکاک ساده حتی در جریان‌های یکنواخت هم پیش می‌آید، زیرا پشه حرکت می‌کند و شما نمی‌کنید. برای جلوگیری از اصطکاک ساده، خودتان را مستقیماً در جهت پایین جریان ماهی قرار دهید و به طرف بالای جریان، را پرتاب نمایید. اصطکاک از بین می‌رود، زیرا پشه در جهت پایین جریان (Down Stream)‌ و به طرف شما در حرکت است. برای درک این مطلب تصور عمل بر عکس را نمائید. در بالای جریان ایستاده‌اید و به طرف پایین قلاب می‌اندازید کمی بعد از آن که قلاب را به طرف پایین بیندازید، پشه فرود می‌آمده و کشیده می‌شود و نخ در مقابل میله ماهیگیری محکم شده، پشه می‌ایستد و به سختی نسبت به آبی که در زیرش در حرکت است ترمز می‌نماید.

پس از ایجاد موقعیت پرتاب بالای جریان، نوک چوب خود را آهسته بیندازید و نخ شل را که به طرف شما می‌آید با بالا بردن تدریجی نوک چوب (نه با پیچیدن قرقره) دوباره به دست بیاورید. این عمل را با آن حد سرعت کافی انجام دهید که اضافی نخ را بیرون از اب نگهدارید، با آن سرعتی که پشه را در مقابل آب بکشید. روش بالای جریان مشخص ترین روش جلوگیری از ترمز ساده است، ولی عدم موفقیتهایی هم در این روش وجود دارد. در موقعیت‌های سخت، قسمت جلوی لیدر و نخ پشه قبل از پشه به روی هدف شناور می‌شوند و این حرکت می‌تواند ماهی را بترساند. در جریانهای تند و شکسته، ممکن است مشکل چندانی ایجاد نکند ولی در جریانهای صاف و ارم که ماهیها عصبی هستند، موجب امتناع ماهی از غذا خوردن می‌شود.

 

 

 

 

زمانی که پشه ی خشک شما در بالای جریان آب فرود می‌آید، نخ باید شلی منحنی شکل را داشته باشد. به طوریکه ترمز فوراً پشه را نکشد. این منحنی‌ها را در همان زمانیکه نخ بعد از پرتاب قبلی‌تان باز می‌شود و قبل از اینکه به آب برسد، بوسیله تکان دادن نوک چوب بسازید.

 

روش محبوب دیگر ماهیگیری با پشه خشک، ماهیگیری در میان جریان است. این روش به شما امان می‌دهد که قلاب را بدون قرار دادن (Leader) بر روی ماهی پرتاب نمائید، و این روش خوبی برای گرفتن ماهی‌های جهنده در آبهای ارام است. اما قلاب‌اندازی در میان جریان در جریان‌های آبی باریک، عمل مشکلی است و برخی از اوقات تفاوت سرعت جریان آب بین شما و ماهی می‌تواند باعث ایجاد ترمز بر روی نخ گردد.

بیشتر ماهیگیران ترکیبی از دو روش بالای جریان و میان جریان را بکار می‌برند. یک قلاب‌اندازی بالا میانی معمولاً شناوری بدون ترمز و بدون اینکه نخ و لیدر بر روی ماهی غوطه‌ور شدند، را بدست می‌دهد. بغیر از آبهای خیلی صاف، شما بایستی سعی کنید خودتان را در موقعیت پایین و زیر ماهی قرار دهید. بطوریکه بتوانید پرتاب بالا میانی را انجام دهید.

بعضی اوقات علی‌الخصوص هنگام ماهیگیری در آبهای آرام، می‌توانید خودتان را در موقعیت بالا و میان جریان نسبت به ماهی قرار دهید تا یک عمل پایین و میانی داشته باشید. این روش پرتاب باعث می‌شود ماهی قبل از Leader‌ و یا نخ پشه را ببیند این روش به پرتاب ویژه‌آی برای به دست آوردن پشه شناور بدون ترمز نیاز دارد. بخاطر داشته باشید که با یک پرتاب استاندارد پشه تقریباً به سرعت ترمز خواهد کرد.)

 

 

 

 

پنج نوع نحوه عمل اصلی پشة خشک. بخصوص عمل بالای جریان را در کل در هر زمانی که ممکن باشد می‌توانید انجام دهید و نحوه عمل پایین جریان را زمانی که آب خیلی آرام و صاف است و شما می‌خواهید که پشه قبل از اینکه نخ از ماهی عبور کند به ماهی برسد، استفاده نمائید

 

 

 

پرتاب کششی The Reach Cast

یکی از انواع قلاب‌اندازی مخصوص، پرتاب کششی است که شما آن را مانند یک پرتاب قلاب معمولی به طرف جلو انجام می‌دهید ولی زمانی که حرکت چوب متوقف شد، در زمانی که نخ هنوز در حال پرتاب است، بازوی چوب خود را به یک طرف بدن خود بکشید وقتی پرتاب قلاب کامل شد، پشه بر روی هدف فرود می‌آید و نخ در حالیکه در میان آب دارای زاویه‌ای از چوب شما نسبت به پشه است، ‌بر روی آب قرار می‌گیرد. به وسیله حرکت دادن چوب به هر طرف از بدن خود می‌توانید نخ را در میان آب زاویه دهید، چه جریان آب از چپ به راست باشد، چه از راست به چپ. این نوع قلاب‌اندازی به جلو به کار گرفته شد، نمی‌توانید جایی را که پشه می‌رود تغییر دهید، اما می‌توانید موقعیت نخ بین خودتان و پشه را تغییر دهید.

 

 

 

زمانی که جریان آب از سمت راست شما می‌آید از پرتاب کششی راست برای ایجاد شناوری بدون ترمز طولانی‌تر استفاده نمائید. زمانی که پشه در پایین جریان غوطه ور می‌شود، چوب را به تدریج در جهت جریان برگردانید.

 

زمانی که جریان آب از سمت چپ شما می‌آید از پرتاب کششی چپ برای بدست آوردن غوطه وری طولانی‌تر بدون ترمز، استفاده نمائید.

هنگامی که در بالای جریان و نسبت به ماهی در وسط هستید یک پرتاب قلاب، کششی انجام دهید. بعد وقتی که پشه به طرف پایین رودخانه شناور می‌شود، بازو و چوب خود را به طرف پایین جریان در همان سرعتی که پشه شناور است، حرکت دهید. حرکت کششی شما این امکان را به پشه می‌دهد که بدون ترمز شناور شود، زیرا همه چیز، پشه، نخ و چوب همه با هم به طرف پایین جریان شناورند. پشه در مقابل یک نخ محکم نخواهد ایستاد، مگر اینکه شما تا آنجاییکه بتوانید به پایین جریان بروید. با این روش می‌توانید یک شناوری بدون ترمز تا ۲۰ فوت و یا بیشتر را داشته باشید.

 

 

 

پرتاب کششی راست از سمت بالای جریان نسبت به ماهی می‌تواند یک عمل پایین جریان را هم بخوبی انجام دهد.

 

 

نوع دیگر پرتاب کششی که پرتاب Parachute یا Parachate menel نامیده می‌شود که می‌تواند از ترمز جلوگیری نماید. برای بکار بردن پرتاب پاراشوت، یک پرتاب جلو که کمی بالاتر از حد معمولی در نظر گرفته‌اید، انجام دهید. صبر کنید تا نخ بالای اب صاف شود. وقتی صاف شد، قبل از اینکه نخ در آب بنشیند قسمت جلوی چوب را در جهت بدن به آرامی بالا و پایین بکشید. روشن پاراشوت اساساً یک قلاب اندای کششی است که بیش از آنکه حرکت در یک طرف بدن باشد بر اساس حرکت عقب و در جهت بدن انجام می‌شود.

 

 

 

در زمانی که نخ در فضا باز شده و به طرف هدف می‌رود می‌توانید برای ایجاد حلقه‌های مارپیچی در نخ چوب را به عقب بکشید و یا نوک چوب را به صورت موجی در فضا تکان دهید تا حلقه‌های مارپیچی شکل بگیرند.

روش ماهیگیری با پشه خشک در پایین جریان علی الخصوص برای ماهیگیری با بالغ مصنوعی مفید است. کدیس اغلب بر روی سطح آب جست و خیز می‌کند و تکان می‌خورد و این روش به شما این امکان را می‌دهد که به وسیله محکم کردن نخ با مهارت پشه را به تقلید حرکات طبیعی وادارید.

متأسفانه، اغلب زمانی که شما روش پایین رودخانه را بکار می‌برید، مشکل بتوان زمان به قلاب گرفتن ماهی را دید. حرکت ضربه‌ای می‌تواند پشه را از دهن ماهی بیرون بکشد صبر کنید تا قبل از اینکه شما قلاب را بکشید، ماهی پشه را بخورد.

 

 

ترمز ترکیبی

ترمز ترکیبی زمانی که جریان آبی بین شما و ماهی با سرعت‌های متفاوتی حرکت می‌کند، به وجود می‌آید. بطور همزمان با ترمزهای مخالف نخ، لیدر و پشه شما هم شریکت می‌شوند. نیروی ترمز ترکیبی بر حسب موقعیت متغیر است. اگر شما نخ پشه شناور خود را مستقیم به میان آب پرتاب کنید و آن را تماشا نمایید، خواهید دید که به خاطر اختلافات در سرعت جریان آب، مدت طولانی مستقیم نخواهد ماند. این اختلافات هم چنین باعث ترمز کردن پشه شما می‌شود.

روش‌های جلوگیری از ترمز، از ترمز ساده جلوگیری می‌نماید. لیکن اینها می‌بایستی گاهگاهی به وسیله روش‌های دیگر برای کمک به جلوگیری از ترمزهای ترکیبی، تکمیل شوند. این روشها زمانی که به طور صحیح انجام شوند، می‌تواند ماهیگیری با پشه خشک را به مطلوبترین و موفق‌ترین روش ماهیگیری با پشه، تبدیل نمایند.

قبل از پرتاب جریان‌های آب را برای اینکه بدانید چه اتفاقی برای پشه و نخ خواهد افتاد مطالعه کنید و اینکه چگونه در پرتاب تعادل ایجاد نمائید که از ترمزهای ترکیبی جلوگیری شود. ماهی‌های قزل‌آلا به ندرت یک پشه ترمز کننده را می‌بلعند و برخی از اوقات وقتی پشه‌ای بالای سرشان ترمزک کند از غذا خوردن هم ا جتناب می‌کنند. آموختن اینکه ترمزهای ترکیبی امری جدی هستند، به وسیله آزمایش و خطا، برایتان محرز می‌شود.

از ساده‌ترین روشی که می‌توانید و معمولاً چیزی به جز تغییر در موقعیت قلاب‌اندازی لازم ندارد، برای جلوگیری از ترمز استفاده نمائید.

قلاب‌اندازی شما می‌بایستی به گونه‌ای باشد که قبل از اینکه نخ، قلاب و پشه به نقطه حساس ترمز ترکیبی برسند، نخ را در جائی دورتر غوطه‌ور کند. مثالی داریم از یک نمونه وضعیت ماهیگیری با ترمز ترکیبی و مشکلات و راه‌حل‌های آنها.

ماهی در حال جهش در کرانه دور جریان آب قرار دارد. او در قسمت آرام آب است، اما بین شما و ماهی آب کمی تندتر حرکت می‌کند و اگر مستقیم بالای جریان به طرف ماهی قلاب بیندازید ممکن است او را فراری دهید.

اگر یک پرتاب قلاب استاندارد به طرف ماهی انجام دهید، نخ بین شما و ماهی در زیر آب سریع‌تر از پشه حرکت خواهد کرد (زیرا نخ زودتر در آب قرار گرفته است) به محض اینکه نخ در پایین جریان قرار گرفت، باعث ترمز پشه که آرامتر حرکت می کند، خواهد شد. چه می‌بایستی بکنید؟ می‌بایستی یک قلاب کشی بیندازید، طوری که نخ بین شما و ماهی قبل از اینکه شروع به ترمز دادن پشه نماید، می‌بایستی به جایی دورتر برود. زمانیکه نخ کمی جلوی پشه قرار می‌گیرد هنوز ترمز وجود دارد اما با استفاده از پرتاب کششی ترمز به سرعت ظاهر نمی‌شود و زمانی که ظاهر می‌شود دیگر پشه عمل شناوری خود را بر روی ماهی انجام داده است.

 

 

 

 

برخی از اوقات برای جلوگیری از پرتاب بر روی یک جریان قوی بین شما وماهی، بهتر این است که موقعیت خود را عوض کنید. استفاده از یک دسترسی محتاطانه به شما در بدست آوردن بهترین موقعیت پرتاب بدون ترساندن ماهی کمک خواهد کرد.

زمانی که اختلافات کوچک زیادی در سرعت جریان وجود دراد، استفاده از یک لیدر با نوک نازک و بلند روح امواج شکسته و کوچک تا حد زیادی از ترمز پشه روی آب جلوگیری خواهد کرد.

روش‌های پیشرفته قلاب‌اندازی هم وجود دارد که با شل کردن کنترل شده نخ (تکنیک پاراشوت که قبلاً به آن اشاره شد یکی از این روشهاست) انجام می‌شود، ولی ما نمی‌توانیم تمامی این روش‌ها را در اینجا مورد بحث قرار دهیم.

با اجتناب از اشتباهات معمولی که ماهیگیران در هنگام ماهیگیری با پشه خشک انجام می‌دهند می‌تواند صید پربارتری داشته باشید. از لوازم مناسب استفاده کنید معمولاً ماهیگیری با پشه خشک با نخهای پشه با وزن ۶ و سبکتر، بهتر انجام می‌شود. این نخها به آرامی فرود آمده و امکان ترساندن ماهی را کاهش می‌دهند، وسیله‌هایی که برای پرتاب آنها طراحی شده نسبت به آنهایی که برای نخهای سنگین‌تر طراحی شده‌اند، دارای نوک‌های نرمتری می‌باشند.

شما می‌توانید موفقیتهای خود را در ماهیگیری به وسیله اینکه قلاب انداز خوبی شوید نیز افزایش دهید. ماهی‌های جهنده به آسانی می‌ترسند زیرا آنها نسبت به شکارچیان موذی سطح آب احساس خطر می‌کنند. یک نخ پشه که خیلی محکم و یا خیلی نزدیک ماهی فرود آید، می‌توانید آنها را با سراسیمگی دنبال محل امن بفرستد.

اگر یک قانون را مد نظر داشته باشید، می‌بایستی با پرتاب کمتر از حد کمال موفق باشید آب در محوطه سه متری اطراف ماهی «آب مقدس» است. نگذارید پشه یا نخ در این محوطه فرود آید و یا برداشته شود. بگذارید پشه‌هایتان در این محوطه شناور شوند و با همان حالت بیرون آیند. اگر به جائی قلاب انداخته‌اید که مورد نظرتان نیست، بگذارید پشه و نخ قبل از اینکه بیرون کشیده و پرتاب مجدد شود در آب «امن» شناور گردد.

 

 

قبل از شروع ماهیگیری با پشه خشک، تصور کنید هنگامی که ماهی پشه شما را بگیرد چه بایستی بکنید. بعضی از ماهیگیران عادت دارند، وقتی که ماهی به پشه خشک آنها نک می‌زند، هیچ عکس‌العملی انجام نمی‌دهند. این روش کاری از پیش نمی‌برد. قلاب پشه خشک می‌بایستی به داخل دهان ماهی گیر کند. اگر شما این گیر را انجام ندهید. ماهی به آسانی پشه را بیرون خواهد انداخت. عکس‌العمل ماهیگیر یک «ضربه» خوانده می‌شود.

اما ضربه واقعاً کلمه درستی نیست. زیر این عمل به اندازه‌ای که کلمه بیان می‌کند، خشن نیست حرکت صحیح سفت کردن کنترل شده نخ است که با یک حرکت به طرف بالا یا پهلوی نوک چوب همراه است. خیلی از ماهیگیران بسیار بد ضربه می‌زنند به طوری که تقریباً نوک چوب آنها می‌شکند.

بعد از اینکه ماهی پشه را گرفت چقدر سریع می‌بایستی ضربه بزنید؟ بنا به تجربه من برای ماهی‌های کوچک می‌بایستی سریع و ماهیان بزرگ آهسته ضربه زده شوند. ماهیان بزرگ معمولاً پشه را از سر فراغت می‌گیرند: قبل از اینکه چوب را سفت کنید می‌بایستی صبر کنید تا ماهی پشه با ببلعد اگر در لحظه‌ای که دماغ ماهی سطح آب را می‌شکند میله را بهعقب بکشید، اگر ماهی بزرگ باشد، پشه را از دهانش رها خواهد کرد و شما او را از دست خواهید داد. وقتی قضاوت درباره ابعاد ماهی مشکل است من ضربه آهسته می‌زنم.

پشه‌ای که بکار می‌برید مهم است اما کاری که شما با آن انجام می‌دهید مهمتر است شما با پشه نادرست و متد درست بیشتر از حالت عکس می‌توانید ماهی بگیرید. پشه را با هوشیاری کامل انتخاب نمائید و تا زمانی که مطمئن شده‌اید که از آن به طور کامل استفاده کرده‌اید آن را عوض نکنید.

ماهیگیری پشه خشک بهترین قسمت از یک ورزش بزرگ است و ماهیگیری که کمی منطق و شعور همراه این پیشنهادات بکار برد بیشتر از آنچه تصور بکند اوقات خوبی خواهد داشت.

 

 

آخرین بروزرسانی در سه شنبه, 09 آذر 1389 ساعت 01:58

Add new comment