انواع چوب ماهیگیری

سه شنبه, 09 آذر 1389 ساعت 00:09 |
(31 نظر)

 

 

انواع چوب ماهیگیری

 

 

 

 

چوب های ماهیگیری دارای شکل ها و انواع مختلفی هستند .

آنها در اشکال سه تکه و دوتکه و چهارتکه و تلسکوپی در بازار یافت اما انواع چوبهای ماهیگیری :

 

 

۱ .  چوب کاسی(Carbon fibre rods):

چوب کاسی : برعکس نظر دیگران از این چوب میتوان در صید ماهیهایی همچون کپور تا وزن ۶ کیلوگرم هم استفاده کرد ( محصولات COLMIC چنین توانایی را دارند)،  و بدون چرخ استفاده می گردد. این چوب سبک بوده و ابعاد آن گوناگون، حداکثر تا ۷ مناسب می باشد. این چوبها فاقد هر گونه حلقه و جای مشخصی برای قرار گیری چرخ هستند. بسیار مقاوم و انعطاف پذیر هستند .

 

 

 

 

 

2 .  چوب پشه (Fly rods):

امروزه  استفاده از این چوب در ایران به خاطر استفاده از روش ماهیگیری فلای رو به گسترش بوده اما به دلیل نیاز به تجربه کافی در نوع خاص پرتاب و سختی (زیبایی در پرتاب و استفاده از حشرات مصنوعی) و نبود مدرس این رشته در ایران ماهیگیران اندکی به دنبال این رشته زیبا میروند .حلقه ها بر روی این چوب بیشتر از فلز ساخته میشوند.

 

 

(چوب فلای)

 

 

 

 

3 .  چوبهای بیت کستینگ ( Bait casting rods):

درچوب بیت کستینگ پایه چرخ دارای شکل خاصی است و برعکس چوبهای دیگر است، به این شکل که حلقه های هدایت نخ رو به بالاست، و روی دسته مکان ماشه مانندی برای قرار گیری انگشت اشاره وجوددارد. این چوبها برای مواقعی که ماهیگیر احتیاج به پرتابهای متوالی و پی در پی دارد مفید است و از آنجا که نوع چرخهایی که روی آن است از نوع اسپین کستینگ است، بنابراین صیادبرای پرتابهای متوالی دچار مشکل نخواهد شد.

 

 

(چوب بیت کستینگ)

 

 

 

4 .چوبهای اسپینینگ:

طول این چوبها بین ۱٫۸۰ تا ۳٫۳۰ متر است. این چوبها دارای  ۵ تا ۸ حلقه هدایتگر نخ در بخش زیرین هستند. در ایران انواع تلسکوپی و چند تکه آن همراه با چرخهای اسپینینگ یا اسپول ثابت استفاده می شود. این چوب انواع مختلفی دارد، ولی بهترین آن سه تکه توپر از جنس فیبر کربن است. انواع تلسکوپی آن آسیب پذیر هستند. فاصله حلقه ها تا بدنه در چوبهای اسپینینگ به نسبت چوبهای کستینگ بیشتر است.

 

 

5. چوبهای ساحلی :

طول بلندی دارند و برای پرتابهای بلند از ساحل به دریا ساخته شده اند. جنس آنها از الیاف کربن است و حلقه های زیادی روی آنها قرار داشته و انعطاف پذیری خوبی (این را در زمان پرتاب میتوان مشاهده کرد) دارند. این چوبها که بین ۳٫۳۰ تا ۵ متر طول دارند، نیازمند چرخهایی با متراژ نخ بالا برای پرتابهای بلند هستند.

 

 

 

6 .  چوبهای اسپینینگ دریایی :

چوبهای دریایی، نوع خاصی طراحی شده اند تا مناسب صید ماهیان سنگین دریایی با استفاده از اسپینینگ طعمه مصنوعی باشند. این چوبها بلند نبوده بوده و بطور میانگین  از ۲٫۱۰ تا ۳٫۳۰ طول دارند، به نسبت زخیم هستند و اجزای آنها نیز مقاومتر از حالت عادی و دیگرچوبها هستند . وزن پرتاب بالایی دارند و به خاطر همین می توان از آنها هم از ساحل وهم در قایق استفاده کرد.

 

 

7. چوبهای ترولینگ (Trolling rods):

این چوبها مناسب صید با روش ترولینگ است که طی آن قلاب حاوی طعمه از روی قایق در حال حرکت به داخل آب انداخته میشود.  در سالهای اخیر، تولید کنندگان دسته ای از محصولات را به نام چوبهای تخصصی ترولینگ تولید و به بازار عرضه نموده اند و اغلب آنها را به صیادان آب شور و دریاچه های بزرگ پیشنهاد می کنند. چوب ترولینگ باید سرعت عمل (Action) بالایی داشته باشد.

 

 

 

(چوب ترولینگ)

 

 

 

8 . چوب دریایی سطحی(Surf rods):

رایجترین نوع چوب دریایی، چوبهای سرف ویژه پرتابهای بلند هستند. این چوبها بسیار قدرتمند بوده و ۴٫۲ مترو بلند تر طول دارند. بیشتر در آبهای نزدیک ساحل به کارمی روند.

 

 

 

(چوب سرف)

 

 

 

9 . چوب فلوتینگ و پوله :

این چوب برای استفاده از شناور در ماهیگیری ساخته میشود . دارای حلقه های متعدد با آلیاژی خاص هستند تا بتوانند وزنه های سبک رابه فواصل دورتری پرتاب کرد و حرکت نخ بر روی آنها با اصطکاک کمتری خواهد بود تا بتوان پرتاب بی نقص تری انجام داد . از مزایای این چوب وزن بسیارکم آن و طول بلند آن میباشد . به دو صورت تلسکوپی (پوله) از طول ۶ تا ۹ متر برای دریاچه ها و نهر های عریض باجریان آرام و چند تکه فلوتینگ با طول ۳٫۰۰ تا ۴٫۲۰ برای  رودخانه  و …  در بازار موجود هستند .

 

 

۱۰ . چوب تخصصی کپور :

این چوب صرفا برای صید کپور طراحی شده دارای مقامت بسیار بالا و وزن پرتاب بین ۲۰ تا ۸۰ و در بعضی تا ۱۰۰ گرم میباشد .در یعضی از مدلها اکشن تا ۳ پوند هم دیده میشود (چوب RT 303 COLMIC) از همین دسته هستند . از این چوب بدون نگرانی میتوان برای پرتاب موشک بویله و طعمه پاشی استفاده کرد . دسته آن معمولا ABS (در بخش مشخصات یک چوب خوب توضیح داده شده ) میباشد . البته دارای طراحی منحصر به فردی است . دارای حلقه های بزرگتر با دهانه گشاد تری میباشد (برای عبور آزاد نخ در پرتاب  ).

 

(چوب کپور)

 

آخرین بروزرسانی در سه شنبه, 09 آذر 1389 ساعت 01:05

Add new comment