در مورد ماهی های آب شیرین محبوب در آبهای داخلی کشور ما ایران ۲ ماهی صیدشان به نوعی با دیگران فرق دارد البته از نظر لوازم و مهارت :

۱ . BIG CAT یا اسبله یا سیبیلی یا سبله .

۲ . آمور که گاهی در زمان به قلاب افتادن مانند اردک و یا قزل شروع به پشتک و وارو زدن می کند . (حتی در سایزهای بزرگ منظور بالای ۱۰ کیلوگرم)

اما منظور اینجا صید اسبله است یک ماهی آب شیرین با شکل و شمایل و خصوصیات ویژه خودش که شاید در ماهیهای دیگر اصلاً صادق نباشد .

 

 

(اسبله)


اسبله موجدی است با شکل و شمایل خاص که طعمه اش را از میان طعمه های بودار و بویژه گندیده (این ماهی برای یافتن غذا از حس بویایی قوی و سبیلهای رادار مانند خود برای یافتن غذا استفاده می نماید ) .

 

اما تجهیزات صید این ماهی :


۱ . مهمترین عامل در صید این ماهی طعمه است . بهترین طعمه برای این ماهی جوجه و قورباقه و روده گوسفند و مرغ  و جگر (گندیده برای این کار میتوانید با استفاده از چاقو بر روی بدن آنها چند برش کم عمق ایجاد کرده و آنها را به مدت ۲۴ ساعت در کناره آب  راکد برکه یا رودخانه قرار دهید تا حسابی بو بگیرند و گندیده شوند ) می باشد .  اما این ماهی را با استفاه از روش اسپینینگ (باید از سایزهای بزرگ طعمه استفاده نمایید ) هم صید کرد . برعکس تفکر بیشتر ماهیگیران این ماهی دارای دید خوبی میباشد .

 

۲ . نخ : در صید اسبله بهتر است از نخ های بافته شده (براید) در سایز بزرگ ۰٫۳۰ به  بالا استفاده نمایید اما اگر چنین نخی در دسترس ندارید می توانید از نخ تخصصی صید این ماهی با سایز ۰٫۴۰ و بیشتر استفاده کنید .

 

۳ . در مورد چوب و چرخ نظرات متفاوتی وجود دارد اما اگر شما لوازم تخصصی کپور گیری CORMORAN یا DAIWA دارید میتوانید با خیالی آسوده در صید این ماهی از آنها استفاده نمایید . من شخصاً دیده ام از لوازم ترولینگ هم در صید این ماهی استفاده می شود . اما اگر از آن دسته افرادی هستید که می خواهید هر چیزی را به صورت حرفه ای دنبال نمایید میتوانید از لوازم زیر استفاده نمایید :

 

 

 

CORBOSS 510 CORMORAN

 

 

 

BIG BEN 3Ai

 

 

 

 

PRO CARP QD 10Pi

 

 

 

و در مورد چوب شما میتوانید از مدلهای , GIGA FIGHTER , CARBO – O – STAR XT , BULL FIGHTER ,XENODON شرکت کورموران استفاده نمایید .

 

۴ . قلاب ها از نکات بعدی و مهم در صید این ماهی هستند شما البته میتوانید از قلاب ۳ شاخ هم استفاده نمایید اما شکل ظاهری قلاب های صید اسبله :

 

 

 

قلاب ویژه اسبله

 

 

 

 

قلاب ویژه اسبله

شما می توانید از ریسه های بافته و آماده کورموران نیز استفاده کنید .

 

 

 

ریسه شناور اسبله

 

 

5 . مورد آخر در صید این ماهی نخ لیدر می باشد که باید از نوع مقاوم و بسیار مستحکم باشد . معمولا  ماهیگیرها از نخ معمولی برای ریسه استفاده می نمایند که اشتباه است وباید از نخ لیدر با تست ۶۰ کیلوگرم به بالا در ریسه استفاده کنید و سعی کنید تست نخ لیدر شما از نخ روی قرقره بیشتر باشد .

 

آخرین بروزرسانی در سه شنبه, 09 آذر 1389 ساعت 04:27