ماهیگیری اردک ماهی

 

 

 

برای صید ورزشی این نوع از ماهی میتوان هم از طعمه زنده استفاده کرد و هم از طعمه های مصنوعی اما نکته مهمتر در صید این ماهی استفاده از تجهیزات مناسب میباشد :

 

۱ . چوب : در این باره نظرات متفاوت است اما مساله مهم طول چوب که میتوان از  طول ۱٫۸۰ تا ۳٫۳۰ برای اسپینینگ (در بخش ماهیگیری اسپینینگ شرح داده شده) طعمه در درون دریاچه و یا برکه و بعضی از نهر ها که این ماهی در آن زندگی میکند استفاده کرد . مورد دوم اکشن (وزن پرتاب در بخش آموزشها ) چوب که برای پرتاب شما بسیار مهم میباشد اگرشما بخواهید اردک ماهی با طول بیشتر از ۷۰ سانت صید کنید نیاز به چوبی با اکشن ۴۰ تا ۱۵۰ گرم دارید برای پرتاب طعمه ای به همین وزن ویا بیشتر اما در ایران معمولا بهترین وزن پرتاب برای اردک ماهی ۱۰ تا ۵۰ گرم میباشد . تا شما بتوانید طعمه ای به همین وزن پرتاب نمایید .

 

۲ . چرخ : برای این مهم میتوانید از دونوع چرخ یکی چرخ های اسپینینگ و دیگری چرخ بایت کستینگ (چوب مخصوص به خود را دارا میباشد) استقاده نمایید . در این روش مقدار نخ بستگی به چرخ و اندازه ماهی دارد اما حد اقل نخ باید کمتر از ۱۱۰ یارد نباشد .ضمنا چرخ بایت کست ظرفیت کمتری از نخ را در خود جای میدهد.

 

 

چرخ اسپینیگ

 

 

 

چرخ بایت کستینگ

 

 

3 . نخ : معمولا نخهای مونوفیلامنت بابت بیرنگ شدن در آب و بار دار نشدن بهتر از بقیه هستند . درمورد سایز نخ اختلاف نظر زیاد است اما به بهترین سایز ۰٫۳۲ تا ۰٫۴۰

میباشد . من در این باره نخ های حرفه ای کورموران را ترجیح میدهم اما بهتر از همه اگر اصلش گیر بیاد daiwa حرف اول رو میزنه

 

۴ . پیش بند سیمی : برای مقاومت در برابر دندانهای تیز این ماهی حتما طعمه باید از طریق آن در برابر ماهی قرار گیرد .( پیش بند سیمی که طعمه به آن وصل میشود )

 

پیش بند سیمی

 

 

5 . طعمه : بهترین طعمه برای اردک ماهی ماهی مصنوعی شبیه به : (بچه خود اردک ماهی و کپور ) میباشد . که در وزنهای مختلف در بازار موجود است . که بسته به رنگ آب و شفافی آن باید از رنگهای مناسب استفاده کرد (در آبهای شفاف از رنگهای تیره تربه خاطر اینکه در این آبها رنگ روشن باعث و حشت ماهی میشود و در آبهای تیره از رنگهای شفاف تر و روشن تر به خاطر دید بهتر ماهی از طعمه ) . لازم به ذکر است درزمان استفاده از طعمه ژله ای باید در زمان گرفتاری ماهی شوک محکمتری به چوب داد تا این طعمه در دهان ماهی جاگیر شود .برای طعمه زنده میتوان از جوجه مرغ و انواع پرندگان و قورباغه و ماهی زنده استفاده کرد .

 

 

 

لانسه

 

 

 

طعمه ژله ای بچه اردک ماهی

 

 

 

وسیله ای برای استفاده از ماهی زنده در صید

 

 

 

درهنگام درآوردن قلاب از دهان ماهی حتما به خاطر دندانهای تیز این ماهی از پنس یا دستکش استفاده کنید .

در صید اردک ماهی میتوان از روش انتظاری و فلوتینگ طعمه زنده استفاده کرد که در مطالب بعدی توضیح خواهم داد اما اسپینینگ از همه ورزشی تر و لذت بخش تر میباشد .

 

آخرین بروزرسانی در سه شنبه, 09 آذر 1389 ساعت 04:02