جمع کردن اسپینر


جمع کردن اسپینر که با چرخاندن دسته و پیچیدن نخ روی اسپول انجام می شود به اندازه ی هر جنبه ی دیگر ماهیگیری اهمیت دارد. اگر تمام لوازم شما درست کار کنند، اما سرعت یا تکنیک جمع کردن نخ صحیح نباشد، شانس موفقیت شما تا حد قابل توجهی کاهش می یابد. سه نکته ی اساسی که باید برای جمع کردن نخ در نظر گرفته شود، سرعت و روش جمع کردن و تغییر جهت اسپینر است.

 

 

 

سرعت جمع کردن اسپینر


سرعت جمع کردن باید به نسبت جریان، آرام تا متوسط باشد تا اسپینر به نحوی موثر عمل کند. هر چه اسپینر آرام تر بچرخد تیغه ی آن آهسته تر به دور محور گردش می کند و درخشش اسپینر بیشتر می شود؛ این مساوی است با جاذبه ی بیشتر برای قزل آلا. هر چه ماهی بیشتر جذب یا تحریک شود احتمال بیشتری دارد که به اسپینر حمله کند.

اسپینر خوب در آب ضربانی دارد که از طریق نخ منتقل می شود و آن را می توانید از طریق چوب حس کنید. سرعت اسپینر را از روی  همین ضرباهنگ می توان تشخیص داد. اگرچه همیشه امکان جمع کردن نخ با سرعت کم، به خصوص در آب های سریع تر، وجود ندارد باید سعی کنید سرعت طوری باشد که چرخش اسپینر درخشش کافی در آب ایجاد نماید.

تا جای ممکن نخ را آهسته جمع و سعی کنید سرعتتان از سرعت جریان بیشتر نباشد. هر چه سرعت جمع کردن بالاتر باشد ماهی های کمتری به سمت اسپینر می آیند، چون کمتر جذب آن می شوند. جمع کردن اسپینر با سرعت بالا همچنین موجب حرکت آن در نزدیکی سطح آب و دور از محل استقرار قزل ها می شود، چون اصطکاک بیشتری به وجود می آید.

از آنجا که بخش های مختلف آب دارای ویژگی های متفاوتی هستند لازم است در هنگام جمع کردن نخ، چندین بار سرعت را تغییر دهید. خواندن آب به شما کمک می کند تشخیص دهید سرعت جریان در چه جای جریان کم و در چه جایی زیاد می شود و براساس آن سرعت جمع کردن را تنظیم نمایید.

 

 

 

نحوه ی جمع کردن نخ


جمع کردن نخ باید نرم و متناسب با سرعت جریان انجام گیرد و نباید منقطع و نامنظم باشد. یعنی نباید مرتباً متوقف و دوباره از سر گرفته شود، وگرنه حرکت اسپینر هم به همین صورت نامنظم خواهد بود. مواقعی که تیغه ی اسپینر از حرکت می ایستد، چون درخششی ناچیز یا در حد صفر دارد ماهی را به طرف خود جذب نمی کند.

با نرم و یکنواخت نگاه داشتن سرعت جمع کردن نخ، اسپینر درخشش و لرزش دائمی خواهد داشت و از قابلیت های آن به بهترین نحو استفاده می شود. هر چه آستانه ی جذابیت اسپینر برای قزل آلا زیادتر باشد، احتمال حمله ی آن به اسپینر بیشتر می شود. درخشش، لرزش و صدای ایجاد شده از اسپینر همگی بسته به حرکت اسپینر در آب است که به نحوه ی جمع کردن نخ بستگی دارد.

 

 

 

تغییر جهت


اگر می بینید قزل آلا در تعقیب اسپینر تردید می کند، جهت حرکت آن را کمی تغییر دهید. با تغییر اتفاقی جهت حرکت اسپینر می توانید قزل آلا را به گرفتن آن ترغیب نمایید.  برای انجام این کار، در حالی که جمع کردن نخ نرم و آرام انجام می گیرد و تیغه ی اسپینر همچنان در حرکت است، به تدریج چوب را از یک طرف بدن به طرف دیگر ببرید.

متوجه خواهید شد که خیلی از اوقات ماهی به دلیل تغییرات در جهت حرکت اسپینر به آن حمله می کند. تغییرات کوچک در حرکت اسپینر که به احتمال قوی در لرزش حس شده توسط ماهی تغییر ایجاد می کند،  تمایل قزل آلا به گرفتن آن را افزایش می دهد.

 

 

 

ناامیدی


هر چه کمتر ناامید شوید ماهیگیری بهتری خواهید داشت. جمع کردن نخ در حالت ناامیدی به طور درست انجام نمی شود. در واقع شما همیشه از این حالت آگاه نیستید، پس باید قادر باشید آن را تشخیص و تغییر دهید.

در مواقع ناامیدی  امکان دارد اسپینر را با سرعت بیشتری جمع کنید و چون اسپینر چون با سرعت بیشتری حرکت می کند از میزان درخشش آن کاسته شود. اگر می خواهید ماهیگیر خوبی باشید باید یاد بگیرید با شناسایی و مهارنا امیدی، آن را تحت کنترل خود بگیرید.

ناامید شدن می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. مثلاً وقتی همه ی دوستانتان مرتباً ماهی می گیرند، اما شما هنوز موفق نشده اید حتی یک ماهی هم بگیرید، امید خود را از دست می دهید و میزان تمرکزتان بر آنچه باید انجام دهید، کاهش می یابد. وقتی حواستان پرت باشد، ماهیگیری بی نظم و ترتیب می شود.

ناامیدی با منحرف کردن تمرکز شما از چیزهای مهم تر از میزان توانایی تان در ماهیگیری می کاهد. تمرکز یکی از مهمترین اجزاء ماهیگیری است. ناامیدی با کاستن از تمرکز لازم برای ماهیگیری، موفقیت شما را تحت تأثیر قرار می دهد.

 

 

آخرین بروزرسانی در سه شنبه, 09 آذر 1389 ساعت 03:10